ERE1
  • pv
  • pvel

Czyste Technologie Energetyczne (CTE)

Pojęcie to obejmuje zarówno przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną (a więc zaspokojenie tych samych potrzeb mniejszą ilością energii) jak i odnawialne źródła energii (OZE), które zastępują  konwencjonalne nośniki energii.)


Powody stosowania czystych technologii energetycznych  


- środowiskowe – każda oszczędność i zastąpienie energii i paliw konwencjonalnych (węgiel ropa gaz ziemny) energią odnawialną prowadzi do redukcji emisji substancji szkodliwych do atmosfery co wpływa na lokalne środowisko oraz przyczynia się do zmniejszenia globalnego  efektu cieplarnianego


- ekonomiczne – technologie i urządzenia wykorzystujące OZE nie należą do najtańszych ale dzięki dużemu rozwojowi tego Rynu ich ceny sukcesywnie maleją Ich przewagą nad źródłami tradycyjnymi jest natomiast znacznie tańsza eksploatacja (np. energia słońca czy wiatru jest darmowa, podczas gdy ceny ropy i gazu częściej rosną niż maleją. Z tego też powodu, patrząc w dłuższej perspektywie czasu, wiele zastosowań OZE będzie opłacalne ekonomicznie. Nie bez znaczenia jest też możliwość ubiegania się o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia z krajowych lub zagranicznych funduszy ekologicznych, które przede wszystkim preferują właśnie stosowanie OZE,


- społeczne – rozwój rynku OZE to praca dla wielu ludzi, zmniejszenie lokalnych wydatków na energię powoduje, że zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w coś innego, także rosnące zapotrzebowanie świata na energię i jednocześnie wyczerpujące się zasoby paliw tradycyjnych są powodem poszukiwania możliwości wykorzystania OZE


- prawne – umowy międzynarodowe, zobowiązania niektórych krajów oraz Unii Europejskiej do ochrony klimatu Ziemi i produkcji czystej energii z energii odnawialnej, prawo krajowe narzucające obowiązki na wytwórców energii, projektantów budynków, deweloperów oraz właścicieli wszystko to ma przyczynić się do wzrostu udziału OZE w produkcji energii na świecie.


Cechy czystych technologii energetycznych w odniesieniu do technologii konwencjonalnych:


- zwykle wyższy koszt początkowy,

- generalnie niższe koszty eksploatacyjne,

- przyjazne środowisku,

- zwykle opłacalne ekonomicznie w oparciu o metodę obliczania kosztu w cyklu żywotności.



Warto zapamiętać:

Rozpatrywanie przedsięwzięć  z zakresu czystych technologii energetycznych należy zawsze w pierwsze kolejności rozpoczynać od możliwości poprawy efektywności energetycznej a  w następnej kolejności zastosowanie odnawialnych źródeł energii.



Efektywność energetyczna, stwarza możliwość m. in. analizy potencjału energetycznego, sposobów optymalizacji kosztów, praktycznych rozwiązań energooszczędnych, dlatego też efektywność energetyczna, rozsądne gospodarowanie tym coraz droższym dobrem jakim jest energia, ma znaczenie dla każdego a koszty wynikające z braku umiejętnego gospodarowania energią można i należy ograniczyć.



Dlaczego warto efektywnie wykorzystać energię w firmie?


1.    Dla  zmniejszenia kosztów energii.


Warto zapamiętać:

(1) Koszty paliw i energii wynikają:  z ceny zakupu i wielkości zużycia.

(2) Wielkość zużycia można zmniejszać przez efektywne wykorzystanie paliw i energii.

(3) Ceny paliw i energii będą rosły, nawet w tempie do 30–50% rocznie.

(4) Modernizując lub budując nowe urządzenia i linie technologiczne, liczmy efektywność ekonomiczną inwestycji w całym cyklu ich żywotności i w warunkach cen



Co zyskujemy zmniejszając koszty paliw i energii ?

Zmniejszając koszty paliw i energii w koszcie wytwarzania dóbr i usług, poprawiamy sytuację firmy na konkurencyjnym rynku. 

Budujemy wizerunek firmy przyjaznej środowisku.


Warto zapamiętać:

(1)  Świadomi, zorientowani na przyjazne środowisko klienci coraz bardziej doceniać będą inne wartości poza ceną.

(2)  Wizerunek przyjaznej dla środowiska firmy i bardziej ekologicznych dóbr i usług to dodatkowa wartość na rynku.

(3)  Efektywne wykorzystanie energii to ochrona zasobów ziemi i element zrównoważonego rozwoju. Na tym można budować proekologiczny wizerunek firmy.



2.     Dla doskonalenia systemu zarządzania i aktywizacji swoich pracowników


Warto zapamiętać:

(1) System zarządzania energią w firmie to sposób na zmniejszenie kosztów energii i pierwsze efektywne przedsięwzięcie małonakładowe.

(2)  Najważniejsi są kompetentni ludzie, funkcjonujący w systemie zarządzania energią. Ich szkolenie i motywacja stanowią podstawę sukcesu.

(3) Zarządzanie energią to proces ciągły. Bezustannie powstają nowe możliwości techniczne  i finansowe. Dlaczego z tego nie skorzystać?

Liczę efektywność  ekonomiczną przedsięwzięć - racjonalnie wydaję pieniądze.

            

              3.       Dla spełnia wymogów prawa unijnego i polskiego.


Warto zapamiętać:

(1). Wymogi prawa unijnego i polskiego nakładają na firmy wymagania proefektywnościowe.

(2). Dają również zachęty materialne dla energooszczędnych inwestycji.

(3). Białe certyfikaty dają szansę (po uchwaleniu Ustawy) na uczestnictwo firm w długoterminowym systemie wspierania energooszczędnych przedsięwzięć.

Od czego zacząć wprowadzanie zmian?



Audyty energetyczne są podstawą do oceny identyfikacji przedsięwzięć w firmie. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie procesu zarządzania zużyciem energii. Zarządzanie poborem energii musi odbywać się w sposób systematyczny. Wymaga postrzegania wszelkich stosowanych procedur jako jednej całości. 


Rozwiązania oferowane przez Tech World, które oparte są zarówno na osprzęcie jak i oprogramowaniu, zapewniają całkowitą przejrzystość zaimpletowanego systemu oraz dostarczenie pełnej wymaganej dokumentacji.


  kontrola

 Usługi energetyczne, to jedne z kluczowych elementów systemu wdrażania efektywności energetycznej.


TECH WORLD proponuje katalog uniwersalnych przedsięwzięć  i najlepszych praktyk racjonalnego wydania pieniędzy wyliczając jednocześnie efektywność ekonomiczną przedsięwzięć .


Dla przeprowadzenia dobrej i rzetelnej analizy techniczno-ekonomicznej projektów i przedsięwzięć wykorzystujących OZE, które są w gorszej sytuacji wyjściowej w porównaniu do zwykle tańszych w montażu technologii tradycyjnych stosujemy pakiet narzędzi RETScreen.


Warto zapamiętać:

RETScreen oblicza wskaźniki , które uwzględniają przychody i wydatki w cyklu żywotności projektu.



Po co mierzenie efektów podejmowanych działań?  


Odp. Dla sprawdzenia czy cel został osiągnięty?